Balkon Dekorasyonu, mobilya boyama

Balkon Dekorasyonu, mobilya boyama

Havalar ısınmaya başlayıp da balkon mevsiminin yavaştan açılmasıyla birlikte balkon dekorasyonu, mobilya boyama konusu da gündemime girmiş oldu. Henüz uygulamasını yeni yapmışken de sıcağı sıcağına balkonun yerlerini, masa ve sandalyeleri nasıl boyadığım ile ilgili bir yazı hazırladım.Umarım  yenileme isteyenler için faydalı olur.

Balkonda kullandığımız masa ve sandalyelerimizi yaklaşık 8 yıldır kullanıyoruz ve bir hayli eskimişti. Bunun yanı sıra doğal ahşap renginde olmaları başlarda hoşuma gitmiş olsa da zamanla rengi koyu gelmeye , gözüme batmaya başlamıştı.Yani artık balkon dekorasyonunu gözden geçirmek için kolları sıvama zamanı gelmişti de geçiyordu bile. Fikir olarak beyaz renk çok iç açıcı geldi ancak benim gibi tek düzeliği sevmeyen biri için yeterli gelmedi. Bunun üzerine pinterestde minik bir gezinti yaparak fikir sahibi olmaya çalıştım. Yeni bir şey yaparken fikir edinmek için sıklıkla öncesinde  pinterestden araştırma yaparım, gerçekten çok faydalı oluyor bu tavsiye ederim. Her neyse, masanın beyaz, sandalyelerin ikisinin fuşya, ikisinin de mavi olmasına karar verdim. Bu konsept eminim çok tanıdık gelmiştir; Alaçatı Muhallebicisi tarzı. Konsept Alaçatı olunca yer seramiklerini de muhallebicilerdeki gibi desenlendirmeye karar verdim.

Sıra boyaları almaya gelmişti, daha önce arkadaşımın mutfak  masasını yenilerken hem danışmanlığından faydalandığım , hem de boyalarımı temin ettiğim, instagramdan tanıdığım dekotrend e başvurdum.  Tacihan Hanım Whatsapp dan yapmak istediğiniz işlemi ve mobilyanızın fotoğrafını yolladığınızda kullanmanız gereken malzemeler ile ilgili size bilgi veriyor. Daha önce ahşap boyama tecrübem vardı ancak hiç seramik boyamamıştım ve boyanın bozulmaması için kullanılacak vernik işlemi konusunda bilgisizdim ve yeni bir şey öğrenmiş oldum. Dışardan çok kolay gibi gözükse de bazı püf noktaları bilmezseniz malesef sonuç hem güzel olmuyor hem de emek ve malzemeniz boşa gidiyor. Bu nedenle yaşadığım tüm tecrübemi burada paylaşmak ve bu işi yapmak isteyenlere rehber olmak istiyorum. Evet hadi başlayalım.

Balkon Dekorasyonu İçin Gerekli Malzemeler

mobilya boyama1.Masa için 500ml Cadence hibrit multisurface akrilik boya (multisurface boyalar her zeminde kullanılabilen akrilik boyalardır ve bu boyaları kullandığımızda boyanacak eşyayı zımparalamamız gerekmiyor.)

 

 

 

mobilya boyama2.İki sandalye için Cadence multisurface fuşya 120 ml (iki kutu)

 

 

 

 

 

masa boyama

3. Diğer iki sandalye için Cadence multisurface turkuaz 120 ml ve arduvaz gri 120ml (
istediğim mavi tonu için iki boyayı eşit miktarda karıştırdım

 

 

 

mobilya boyamamobilya boyama4. Yerler için ise Cadence multisurface koyu arduvaz gri, R. mavi ve siyah renkleri karıştırarak elde ettiğim koyu mavi tonu ile desenlendirdim. Burda mavi ağırlıklı ve siyahdan çok az olmak üzere karışım yaptım. Bütün bir balkon için bu boyaların en küçük boyu olan 120ml’ lik şişeler yetti ve arttı bile.

 

 

mobilya boyama5. Vernik olarak suya dayanıklılığı açısından Polisan Titanium taş vernik kullandım.

 

 

 

 

6. Stencil şablonu (kodu HDM 180) ve stencil yapıştırıcısı

 

 

 

 

 

 

7. Boyama işlemi için rulo,ipek uçlu fırça ve verniği fırçadan temizlemek için tiner.

Masa ve Sandalyelerin Boyanması

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki Cadence Hybrid Multisurface boyalarını kullandığımızda boyanacak eşyaya bir zımpara yapmak gerekmiyor. Boyamayı yaparken plastik bir tabağa boyamızdan bir miktar döküp çok az su ile karıştırıyoruz. Rulomuza boyayı iyice yükledikten  sonra yine boş bir tabakta rulo ile ileri geri hareketi yaparak boyanın rulomuza yerleşmesini sağlıyoruz. Rulomuza boyamızı aldıktan sonra da bastırmadan boyamaya başlıyoruz. İlk katta rulonun aynı yönde gidip gelmesi çok önemli değil. Ayrıca rulonun girmediği yerleri ipek uçlu fırça ile boyayarak tamamlıyoruz. İlk katı bitirdikten sonra ikinci kat için 24 saat bekleme var.

İkinci kat için de yine ilk katta olduğu gibi boyamızı hazırlıyoruz ve bu sefer hep aynı yöne olmak koşuluyla yine bastırmadan boyuyoruz. Rulomuzdaki boya bitene kadar boyayabiliriz, tekrar tekrar ruloyu boyaya batırmamıza gerek yok. Masamın rengi kahverengi olduğu için beyaz boya ile iki katta kapatmak mümkün olmadı tabi masayı 3 katta ,sandalyeleri de 2 katta kapatabildim.Her bir kat arası bekleme süresi 24 saattir bu kurala dikkat etmek gerekiyor.Her ne kadar kısa sürede boya kurumuş olsa da iyice oturması için bu sürenin beklenmesi gerektiği söyleniyor.

Vernikleme İşlemi

Boyama işlemi bittiğinde yine 24 saat sonra vernik işlemini yapabiliyoruz. Masa ve sandalyelerim balkonda olduğundan ve balkonumu yıkadığım için suya oldukça dayanıklı bir vernik kullanmam gerekiyordu.Bu yüzden  Polisan Titaniumu tercih ettim. Eğer sizin boyadığınız eşya su ile temas etmeyecekse su bazlı vernik kullanabilirsiniz. Polisan Titanium solvent bazlı olduğu için çok yoğun bir kokusu var ,balkonda vernikleme işlemi yaptığım halde evin içine korkunç bir koku yayıldı bu sebeple bu verniği kullanacaksanız dışarda yapmanızı ve kapıları kapamanızı öneririm. Hatta vernikleme işlemi sırasında bir maske de takabilirsiniz solumak cidden çok rahatsız edici. Bu rahatsızlık su bazlı vernikler için geçerli değil hatta kokusuz olduğundan kapalı alanda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Tabi su bazlı olan boyalarımızı da.

Vernik işlemi de en sağlıklı olarak 2 kat uygulanmalı ve yine katlar arası bekleme süresi 24 saat.

Boyama işlemi sırasında dikkat etmeniz gereken ve tecrübelerimle kazandığım deneyimlere gelirsek, vernik yapmadan önce boyanmış yüzeylere dikkat etmek gerek çünkü en ufak bir çarpma veya sürtünmede boya kalkıyor. Verniklemeye kadar ki İşlemler 2-3 gün sürdüğü için boyanmış eşyaları korumak biraz özen istiyor.

Her boyama sonrası fırçamızı bol suda sabunla yıkayıp hatta bir süre su dolu kabın içinde bekletmek gerekiyor ,aksi halde boya fırçada kuruduğunda tekrar kullanılamaz hale geliyor.

Vernikleme işlemi sonrasında da fırçayı tiner ile temizleyip yine sabunlu su ile yıkamak gerek.

Balkon Zeminin Desenlendirilmesi

Ben bu işlemi mevcut fayansımın üzerine yaptım. Malzemeler kısmında yazdığım boyaları karıştırarak sulandırmadan kullandım. Bu işlem için de normal fırça kullandım. Stencil şablonuyla desen  çalışmak kolay gibi görünse de aslında hem çok yorucu hem de zor. Yerde iki büklüm eğilerek yapıldığı için biraz bel ağrısına sebep olabiliyor 🙂

 

 

 

 

 

Öncelikle stencil şablonunun arkasına 15-20 cm uzaktan stencil yapıştırıcısı sıkıp biraz sallayarak kuruttuktan sonra düzgünce fayansa yapıştırdım. Fırçaya boyadan fazla yükleme yapmadan bir miktar alıp bastırmadan şablon üzerinden boyadım. Buradaki püf nokta fırçada fazla boya olmaması olduğu takdirde boya şablonun altına yayılıp düzgün olmayan bir sonuç ortaya çıkarıyor. Aman dikkat !

 

mobilya boyamaBoyama işlemi bitince korkmadan şablonu kaldırıp yeni işlem için yukarıdaki basamakları her bir fayans için tek tek uyguladım. Bu bir desen çalıması olduğu için tek kat yapmak yeterli oluyor.

 

 

Vernikleme işlemi için de boyadığımız malzeme fayans olduğu için 3 gün bekliyoruz. Verniği fırça ile iyice yedirerek bol bol uyguladım ve 2 kat yeterli oldu. 2. kat verniği uygulamak için de 3 gün bekledim.

Boyanmış malzemelerin kullanımında ilk 21 gün dikkatli kullanımın önemli olduğu söyleniyor.Boyayı iyice içine çekmesi ve tam kuruma sağlanması için.

Umarım yazım boyama yapacaklar için faydalı olmuştur. Aklınıza takılan bir soru olursa yorumlara yazabilirsiniz.

Hakkımda merak ettikleriniz için burayı tıklayabilirsiniz

Bu Yazıyı Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir