Keçe Kitap Ayracı Yapımı

Merhaba,

Bu yazımda özel günlerde kişiye özel, el emeği bir hediye hazırlamak isteyenler için keçe kitap ayracı yapımı hakkında detaylı bilgiler paylaşacağım . Bende bu fikir ilk olarak öğretmenler günü için hediye almak gerektiğinde ortaya çıkmıştı. Malum ortaokulda branş öğretmenleri olduğu için çok sayıda öğretmen var ve hiç birini atlamadan hepsine ufak da olsa birer hediye almak oldukça maliyetli olacaktı. Ayrıca onca öğretmenin zevkine hitap edebilecek hediye seçmek de neredeyse imkansız.

Bütün iyi fikirler zorlukta çıkıyor diye düşünüyorum 🙂 Nereden aklıma geldi bilemiyorum ama evdeki rengarenk keçe kumaşlarını da değerlendirmek için çok iyi bir fırsat oldu bu. Çocuk tişörtleri tasarlarken keçelerden çok fazla faydalandığım için bir torba dolusu bolca keçe biriktirmiştim.

Aynı anda 9-10 tane kitap ayracı yapmak biraz zaman almıştı ama oldum olası kesip biçmeyi seven biri olarak ben bundan büyük keyif aldım. Siz de benim gibi aynı anda pek çok kitap ayracı yapmayacaksanız inanın hiç sıkılmadan keyifle ürününüzü tasarlayabilirsiniz.

Kitap ayracı yapımı sürecinde yaşadığım tek zorluk haklarında çok fazla fikire sahip olmadığım öğretmenlerimize özel  tasarım yapmaktı. Bu konuda da kızımdan destek aldım ve hangi öğretmeni ne renk seviyor, ilgi alanları neler gibi konularda yaptığımız fikir alışverişleri sonunda nasıl bir tasarım yapacağım kafamda şekillenmiş oldu.

Gelelim yapım aşamasına;

Keçe Kitap Ayracı Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

1.İnce Keçe

İnce keçeleri tuhafiyelerden ya da kırtasiyelerden bulabilirsiniz. Eğer çok sayıda keçe kitap ayracı yapmak istemiyorsanız A4 büyüklüğünde hazır kesilmiş olanlardan alabilirsiniz. Bir kitap ayracının büyüklüğünü düşünerek yapmak istediğiniz ayraç miktarına göre karar vermenizi öneririm.

2. Karton

Yine yapacağınız ayraç sayısına göre alacağınız karton miktarına karar verebilirsiniz. Tavsiyem ince karton kullanmanız ancak çok da kağıt gibi olmasın.

3.Standart bir yapıştırıcı

Ben Peligom kullanıyorum ama siz de bu türevde herhangi bir yapıştırıcıdan faydalanabilirsiniz.

4.Makas

5.İğne, İplik

Ben ilk çalışmamda elimde, dikiş ipliği ile dikmiştim ancak daha sonraki yaptıklarımda dikiş makinesini kullanmıştım. Tercih sizin.

Yapılışı

1.

Öncelikle yapmak istediğiniz ayracın büyüklüğüne karar vererek bunu kartonumuza  çizip ve kesiyoruz,

keçe kitap ayracı yapımı

2.

Kartondan kestiğimiz kalıbımızı keçe üzerine yerleştirip kenarlarda yaklaşık 0,5 cm boşluk bırakarak keçemizden, ön ve arka olmak üzere 2 adet kesiyoruz.

keçe kitap ayracı yapımı

3.

Yapmak istediğimiz tasarımı çizip keserek bunu da ayracımızın ana gövdesi üzerine yapıştırıyoruz. Mesela burda yaptığım yapraklarda damar çizgileri için dikiş ipliği ile basitçe bir işledim.Bunu kalemle çizerek bile yapabilirsiniz

keçe kitap ayracı yapımı

4.

Kartondan yaptığımız iç kalıbın kaymaması için, kartonu ön ve arka olarak kestiğimiz keçelerin arasına koyarak yapıştırıyoruz.

keçe kitap ayracı yapımı

5.

Son olarak ayracımızı sağlamlaştırmak için, kartonun kenarlarından olacak şekilde elimizde ya da dikiş makinesinde kenarlarından dikiyoruz.

keçe kitap ayracı yapımı

Dikiş makinesinde dikmek şart değil pekala elde yapılan dikiş de çok şık ve el emeği durabiliyor.

Aşağıda yaptığım kitap ayraçlarının fotoğraflarını paylaştım, ayrıca farklı bir fikir vermesi için bu web sitesine  bakabilirsiniz

 

keçe kitap ayracı yapımı       keçe kitap ayracı yapımı

        

Benimle ilgili bilgi almak için tıklayınız

 

 

 

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir :

Bu Yazıyı Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir